SLUJBA ARHIEREASCA POCREACA

Evenimente Septembrie 13, 2022

SLUJBĂ ARHIEREASCĂ LA PAROHIA POCREACA

Pe 20.03.2022, adică în Duminica a doua din Postul Mare, enoriașii și preotul Parohiei cu hramurile „Duminica Tuturor Sfinţilor“ şi „Sfântul Ierarh Nicolae“ din satul Pocreaca, comuna Schitu Duca, l-au avut ca oaspete pe Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica recent restaurată prin fonduri europene (AFIR, submăsura 7.6, în perioada 2015-2020) și sfințită de IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei(16.08.2020), a ținut  cuvânt de învățătură și a participat la lansarea  volumului ,, Pocreaca răzășească”(2022), despre valoarea istorică și culturală a satului Pocreaca. Doamna profesoară Trincă Buruiană Anișoara, autoarea volumului, a prezentat în rezumat cele mai importante aspecte din viața localității și Parohiei Pocreaca. Această activitate liturgică și culturală s-a desfășurat în perioada de postimplementare a Proiectului nr. 0760PN0002151240029/20.11.2015 (PNDR 2014-2020, submăsura 7,6 AFIR) privind protejarea prin consolidare și restaurare a obiectivului de patrimoniu cultural de interes local – Biserica „Duminica Tuturor Sfinților”, sat Pocreaca, comuna Schitu-Duca, județul Iași și introducerea ei în circuitul turistic.

Preot Mihail Roșu

Citește alte articole despre: SLUJBA ARHIEREASCA POCREACA